Paikallisseurat

Saimaan Nuorisoseurat toimii Etelä-Karjalan ja Etelä-Savon maakuntien alueilla. Lisäksi Saimaan Nuorisoseuroihin kuuluu yksi jäsenseura Kymenlaaksossa ja ns.siirtoseuroja, jotka ovat aikanaan siirtyneet rajantakaisesta Karjalanalueelta nykyiseen Etelä-Suomeen. Jäsenseuroja Saimaan Nuorisoseuroissa on yhteensä 42, joissa jäseniä on noin 2 700.

Mikkelin Seutu

  • Heinälahden Nuorisoseura, Mikkeli
    puheenjohtaja Hannu Laamanen, puh. 050 391 3462, hannulaamanen(at)hotmail.com
    • liikunta- ja tapahtumatoimintaa, lentopalloa ja sählyä eri-ikäisille

  • Koirakiven Nuorisoseura, Koirakivi
    puheenjohtaja Jari Leppä, puh. 050 511 3041, jari.leppa(at)eduskunta.fi
    • teatteritoimintaa eri ikäisille, oma kesäteatteri, oma seurantalo
  • Mäntyharjun Nuorisoseura, Mäntyharjupuheenjohtaja Teuvo Parkkinen, puh. 0400 989 473, teuvoparkkinen(at)suomi24.fi
    • alle kouluikäisten laululeikki- ja kansantanssikerho, aikuisten kansantanssiryhmä, oma seurantalo
  • Parkkilan Nuorisoseura, Mikkeli
    puheenjohtaja Timo Parkkinen, puh. 0400 331 393, tmparkkinen(at)gmail.com
    • omat salibandyryhmät lapsille, nuorille ja aikuisille, pingiskerho, oma seurantalo
  • Pertunmaan Nuorisoseurapuheenjohtaja Ritva Argillander, puh. 040 846 2054, argillander.ritva(at)gmail.com
    • teatterikerho nuorille ja aikuisille
  • Porrassalmen Nuorisoseura, Mikkeli
    puheenjohtaja Anu Kero, puh. 044 375 5156, anu.kero(at)suomi24.fi
  • Ristiinan Nuorisoseurapuheenjohtaja Tanja Puustinen-Kiljunen, puh. 0405312568, tanja.puustinen(at)hotmail.com
    • kesäteatteria Tuuva Teatteri, lasten ja nuorten teatterikerhot

Savonlinnan seutu

  • Kulennoisten Nuorisoseura, Punkaharju
    puheenjohtaja Kalevi Nousiainen, puh. 040 731 7425
    • näytelmäprojekteja, oma seurantalo
  • Moinsalmen Nuorisoseura Kielo, Savonlinna
    puheenjohtaja Teijo Turtiainen, puh. 040 870 1779, teijo63(at)suomi24.fi
    • oma seurantalo
  • Savonlinnan Nuorisoseurapuheenjohtaja Heli Laukkanen, puh. 040 572 4074, heli.laukkanen(at)kerimaki.fi
  • Teatterimylly, Savonlinna
    puheenjohtaja Mikko Nurmela, puh. 050 436 4202, teatterimylly(at)gmail.com
    • teatteritoimintaa läpivuoden, niin sisäteatteri- kuin kesäteatteriprojekteja

Lappeenrannan seutu

  • Aholan Nuorisoseura Lappeenranta (Joutseno)
    Jaana Puustinen puheenjohtaja(at)aholannuorisoseura.net
    • kesä- ja talviteatteria, salibandya lapsille ja aikuisille, oma seurantalo
  • Heituinlahden Nuorisoseura, Savitaipale
    puheenjohtaja Heikki Tiainen, puh. 0500 918 321, heikki.tiainen(at)gmail.com, sihteeri Kaarina Kilpi, heituinlahdenns(at)gmail.com
  • Kangasvarren Nuorisoseura, Luumäki
    puheenjohtaja Tuula Honkala, puh. 050 324 0468, tuula.honkala(at)eksote.fi
    • FolkJam - tanssiliikuntaa, Tempoa tenaviin-toimintaa, teatteritoimintaa, lasten muskari
  • Lemin Nuorisoseura, Lemi
    puheenjohtaja Leena Uski, puh. 050 514 3753, leena.uski(at)netti.fi
    • Teatteritoimintaa lapsille ja aikuisille, Tempoa tenaviin-toimintaa, FolkJam-tanssiiliikuntaa, oma seurantalo
  • Luumäen Kirkonkylän Nuorisoseura, Luumäki
    puheenjohtaja Tapani Nurkka, puh. 0500 220 520
  • Merenlahden Nuorisoseura, Taipalsaari
    puheenjohtaja Jukka Vaittinen, jukka.vaittinen(at)gmail.com
    • kyläjuhlia ja -tapahtumia ja retkiä, kansantanssiyhtye Kirjavat
  • Montolan Nuorisoseura, Lappeenranta
    puheenjohtaja Kyllikki Vainikka, puh. 050 346 2342, kyllikki.vainikka(at)wippies.com
  • Nuorisoseura Harmonikka, Lappeenranta (Joutseno)
    puheenjohtaja Markku Sorsa, puh. 0400 558 187, markku.sorsa(at)gmail.com
    • kansantanssitoiminta lapsille ja aikuisille
  • Nuorisoseura Rajan Nuoret, Lappeenranta puheenjohtaja
    Sonja Airikka, puh. 040 768 7565, sonja.airikka(at)gmail.com
    • kansantanssiryhmiä lapsille, nuorille ja aikuisille, FolkJam-tanssiliikuntaa, Tempoa tenaviin -toimintaa
  • Suomenniemen Nuorisoseura, Suomenniemi
    puheenjohtaja Jonna Salmensuo, puh. 040 484 7929, salmensuo.jonna(at)gmail.com
    • oma seurantalo, teatteritoimintaa
  • Taavetin Nuorisoseura, Luumäki
    puheenjohtaja Marika Huomolin, puh. 050 325 3157, marika.huomolin(at)gmail.com
    • teatterikerho lapsille
  • Taipalsaaren Nuorisoseura, Taipalsaari
    puheenjohtaja Aino Rautio, puh. 0400 784 378, ainolyydia.rautio(at)gmail.com
    • kansantanssiryhmä lapsille, zumbaa aikuisille
  • Välijoen Nuorisoseura Riento ry, Savitaipale
    puheenjohtaja Lilja Lind, puh.050 369 4389, valijoki(at)gmail.com
    • oma seurantalo, teatteriprojekteja, tapahtumat
  • Tuliteatteri Petroli, Lappeenranta (Joutseno)
    puheenjohtaja Johanna Juslin, puh. 0400 828 607, petroli(at)tuliteatteri.fi
    • tuliteatteri- ja teatteritoimintaa

  • Ylämaan Nuorisoseura, Ylämaa
    puheenjohtaja Hanna Häkämies, puh. 050 570 5410, h.hakamies(at)luukku.com
    • satuliikuntakerho, salibandya aikuisille

Imatran seutu

  • Ihalan Nuorisoseura, Parikkala (ent. kotipaikka Lumivaara)
    puheenjohtaja Eero Saikkonen, puh. 041 543 8898
    • Ihalan seudulta kotoisin olevien tapaamiset, kotiseuturetket, julkaisut
  • Ilmeen Nuorisoseura, Imatra (ent. kotipaikka Rautjärvi)
    puheenjohtaja Aake Heinonen, puh. 044 555 2334, aake74@gmail.com
    • salibandytoimintaa nuorille ja aikuisille

  • Kuokkalammin Nuorisoseura, Imatra
    puheenjohtaja Mervi Liukka, puh. 045 638 0402
  • Miettilän Nuorisoseura, Rautjärvi
    puheenjohtaja Mikko Häyhä, puh. 040 564 5606
    • oma seurantalo
  • Simpeleen Nuorisoseura, Rautjärvi
    puheenjohtaja Anne Uppman, puh. 0400 866 449
    anne.uppman(at)parikkalan-rautjarvensanomat.fi
    • oma seuratalo, lasten teatterikerho, nukkekoti- ja miniatyyriaskarteluryhmä
  • Särkisalmen Nuorisoseura, Parikkala
    puheenjohtaja Paula Huikko, puh. 040 569 6978
    • oma seurantalo, paritanssia aikuisille, miesten lentopalloa
  • Uukuniemen Nuorisoseura, Uukuniemi
    puheenjohtaja Heli Heikkonen, puh. 040 537 3733
    • oma seurantalo
  • Vuoksenniskan Nuorisoseura, Imatra
    puheenjohtaja Timo Mälkiäinen, puh. 0400 556 850, timo.malkiainen(at)pp.inet.fi
    • IRTI-teatteri, jossa teatteritoimintaa kaikenikäisille, kesäteatteria, tanssitoimintaa aikuisille, oma seurantalo

Kymenlaakso

  • Kuivalan Nuorisoseura, Kouvola (Utti)
    puheenjohtaja Ari Hännikäinen, puh. 0400 656 488, ari.hannikainen(at)domus.fi, sihteeri Paula Ristola puh. 045 800 3044, paula.ristola(at)gmail.com
    • teatteritoimintaa, nuorten iltoja, oma seurantalo

Siirtoseurat

  • Haparaisten Nuorisoseura, Lempäälä (ent. kotipaikka Sakkola)
    puheenjohtaja Heli Rintala, puh. 040 834 0004, heli.ruu(at)gmail.com
  • Kirvun kirkonkylän Nuorisoseura, (ent. kotipaikka Kirvu)
    puheenjohtaja Riitta Nikulainen, puh. 0400 970 164, riitta.nikulainen(at)gmail.com
  • Nuorisoseura Karjalan Nuoret, Helsinki (ent. kotipaikka Viipuri)
    puheenjohtaja Sini Hirvonen, puh. 044 329 9481, sini.hirvonen(at)gmail.com
    • kansantanssia aikuisille ja lapsille, lasten teatteriryhmä, musiikkitoimintaa lapsille ja aikuisille
  • Näätälän Nuorisoseura, (ent. kotipaikka Viipurin maalaiskunta)
    puheenjohtaja Ulla Husa, puh. 044 077 3043
  • Säkkijärven Hyppälälän Nuorisoseura, Valkeala (ent. kotipaikka Säkkijärvi)
    puheenjohtaja Eemil Hyppänen, eemil_hyppanen(at)hotmail.com
    • salibandya lapsille
  • Tietävälän Nuorisoseura, Orimattila (ent.kotipaikka Kirvu)
    puheenjohtaja Sari Juhola, puh. 050 514 1503, sari.juhola(at)phnet.fi
    • salibandya aikuisille ja lapsille