Paikallisseurat

Saimaan Nuorisoseurat toimii Etelä-Karjalan ja Etelä-Savon maakuntien alueilla. Lisäksi Saimaan Nuorisoseuroihin kuuluu kaksi jäsenseuraa Kymenlaaksossa ja ns.siirtoseuroja, jotka ovat aikanaan siirtyneet rajantakaisesta Karjalalasta nykyiseen Etelä-Suomeen. Jäsenseuroja Saimaan Nuorisoseuroissa on yhteensä 40, joissa jäseniä on noin 2 200.

Mikkelin Seutu

  • Heinälahden Nuorisoseura, Mikkeli
    puheenjohtaja Veikko Siiskonen, 050 352 9859, veikkonen(at)surffi.fi
    • liikunta- ja tapahtumatoimintaa
  • Koirakiven Nuorisoseura, Koirakivi
    puheenjohtaja Jari Leppä, puh. 050 511 3041, jari.leppa(at)eduskunta.fi
    • teatteritoimintaa eri ikäisille, oma kesäteatteri, oma seurantalo
  • Mikkelin seudun Nuorisoseura
    puheenjohtaja Henna Liiri-Turunen, mikkelinseudunnuorisoseura(at)gmail.com
    • yhteistoimintaa Suomen Nuoriso-opiston kanssa
  • Mäntyharjun Nuorisoseura, Mäntyharju
    puheenjohtaja Teuvo Parkkinen, puh. 0400 989 473, parkkinenteuvo(at)gmail.com
  • Parkkilan Nuorisoseura, Mikkeli
    puheenjohtaja Assi Paunonen, puh. 040 738 8811, assi.paunonen(at)gmail.com
    • oma seurantalo
  • Pertunmaan Nuorisoseurapuheenjohtaja Ritva Argillander, puh. 040 846 2054, argillander.ritva(at)gmail.com
    • teatteritoimintaa aikuisille
  • Porrassalmen Nuorisoseura, Mikkeli
    puheenjohtaja Jukka Varpamäki, puh. 045 879 3016, varpamakijukka(at)gmail.com
  • Ristiinan Nuorisoseurapuheenjohtaja Tanja Puustinen-Kiljunen, puh. 0405312568, tanja.puustinen(at)hotmail.com
    • kesäteatteria
  • Suomenniemen Nuorisoseura, Suomenniemi
    puheenjohtaja Ritva Ruhanen, ruhanen.ritu27(at)gmail.com
    • oma seurantalo, teatteritoimintaa

Savonlinnan seutu

  • Kulennoisten Nuorisoseura, Punkaharju
    puheenjohtaja Kalevi Nousiainen, puh. 040 731 7425
    • näytelmäprojekteja, oma seurantalo
  • Moinsalmen Nuorisoseura Kielo, Savonlinna
    puheenjohtaja Teijo Turtiainen, puh. 040 870 1779, teijo.turtiainen(at)outlook.com
    • oma seurantalo
  • Savonlinnan Nuorisoseura, puheenjohtaja Heli Laukkanen, puh. 040 572 4074, heli.laukkanen21(at)gmail.com
  • Teatterimylly, Savonlinna
    puheenjohtaja Mikko Nurmela, puh. 050 436 4202, teatterimylly(at)gmail.com
    • teatteritoimintaa 

Lappeenrannan seutu

  • Aholan Nuorisoseura Lappeenranta (Joutseno)
    puheenjohtaja Marika Lamberg, puh. 050 583 8791, marikalamberg@hotmail.fi
    • teatteritoimintaa, oma seurantalo
  • Heituinlahden Nuorisoseura, Savitaipale
    puheenjohtaja Heikki Tiainen, puh. 0500 918 321, heikki.tiainen(at)gmail.com, sihteeri Kaarina Kilpi, heituinlahdenns(at)gmail.com
  • Kangasvarren Nuorisoseura, Luumäki
    puheenjohtaja Tuula Honkala, puh. 050 324 0468, tuula.honkala(at)outlook.com
    • teatteritoimintaa, liikuntaa, Luova lava - toimintaa
  • Lemin Nuorisoseura, Lemi
    puheenjohtaja Jaana Sinkko, 050 358 7072, jaana.sinkko(at)gmail.com
    • Teatteritoimintaa lapsille ja aikuisille, oma seurantalo
  • Luumäen Kirkonkylän Nuorisoseura, Luumäki
    sihteeri Antti Mättö
  • Montolan Nuorisoseura, Lappeenranta
    puheenjohtaja Kyllikki Vainikka, puh. 050 346 2342, kyllikki.vainikka(at)wippies.com
  • Nuorisoseura Harmonikka, Lappeenranta (Joutseno)
    puheenjohtaja Iina Sorsa, 0400 317 947, iina_sorsa(at)hotmail.com
    • kansantanssitoiminta lapsille ja aikuisille
  • Nuorisoseura Rajan Nuoret, Lappeenranta
    puheenjohtaja Jani Riski, jani.riski@rajannuoret.fi
    • kansantanssiryhmiä lapsille, nuorille ja aikuisille, Tempoa tenaviin -toimintaa
  • Näytelmäryhmä Ukonhatut ry
    puheenjohtaja Tomi Nurmiainen, tomi.nurmiainen@yahoo.com
    • teatteritoiminta, draamaesitykset Kotkanniemessä
  • Taipalsaaren Nuorisoseura, Taipalsaari
    puheenjohtaja Aino Rautio, puh. 0400 784 378, tpsnuorisoseura(at)gmail.com
  • Välijoen Nuorisoseura Riento ry, Savitaipale
    puheenjohtaja Jouni KIlpi, jouni_kilpi@luukku.com
    • teatteritoimintaa, tapahtumia, lavatanssit kesäsunnuntaisin
  • Ylämaan Nuorisoseura, Ylämaa
    puheenjohtaja Hanna Häkämies, puh. 050 570 5410, h.hakamies(at)luukku.com
    • miesten salibandy, Luova lava -päiväleiri kesäisin

Imatran seutu

  • Ihalan Nuorisoseura, Parikkala (ent. kotipaikka Lumivaara)
    puheenjohtaja Eero Saikkonen, puh. 041 543 8898
    • Ihalan seudulta kotoisin olevien tapaamiset, kotiseuturetket
  • Ilmeen Nuorisoseura, Imatra (ent. kotipaikka Rautjärvi)
    puheenjohtaja Minna Nikko puh. 050 592 6086, minna.nikko(at)elisanet.fi
  • Kuokkalammin Nuorisoseura, Imatra
    puheenjohtaja Mervi Liukka, puh. 045 638 0402, mervi.liukka@gmail.com
  • Miettilän Nuorisoseura, Rautjärvi
    puheenjohtaja Pentti Joronen, pentti.joronen@pp.inet.fi
    • oma seurantalo
  • Simpeleen Nuorisoseura, Rautjärvi
    puheenjohtaja Päivi Sivenius, puh. 045 180 3386
    paivisiv(at)gmail.com
    • oma seuratalo, tapahtumia
  • Särkisalmen Nuorisoseura, Parikkala
    puheenjohtaja Paula Huikko, puh. 050 541 3787
    • oma seurantalo, paritanssia aikuisille, miesten lentopalloa, lavatansseja kesäkaudella (Kisapirtti)
  • Uukuniemen Nuorisoseura, Uukuniemi
    puheenjohtaja Heli Heikkonen, puh. 040 537 3733, helimheikkonen(at)gmail.com
    • oma seurantalo
  • Vuoksenniskan Nuorisoseura, Imatra
    puheenjohtaja Timo Mälkiäinen, puh. 0400 556 850, timo.malkiainen(at)pp.inet.fi
    • IRTI-teatteri, jossa teatteritoimintaa kaikenikäisille, kesäteatteria, tanssitoimintaa aikuisille, oma seurantalo

Kymenlaakso

  • Kuivalan Nuorisoseura, Kouvola (Utti)
    puheenjohtaja Ari Hännikäinen, puh. 0400 656 488, ari.hannikainen1(at)luukku.com
    • teatteritoimintaa, oma seurantalo
  • Tirvan Nuorisoseura ry, Tirva
    puheenjohtaja Riina Pasi, riina.annina@gmail.com
    Voit ottaa yhteyttä sähköpostitse tirvan.nuorisoseura(at)gmail.com
    Seuran puhelin 044 3494 277
    Löydät meidät myös facebookista
    • Teatteritoimintaa kaiken ikäisille, peuhukerho, liikuntakerhoja, tapahtumatoimintaa, kylällä seurantalo
      Tutustu monipuoliseen toimintaamme TÄSTÄ

Siirtoseurat

  • Haparaisten Nuorisoseura, Lempäälä (ent. kotipaikka Sakkola)
    puheenjohtaja Heli Rintala, puh. 040 834 0004, heli.ruu(at)gmail.com
  • Humalaisten Nuorisoseura Alku, Koski tl (ent. kotipaikka Räisälä)
    puheenjohtaja Teemu Koski, teemu.koski(at)koskenbetonielementti.fi
  • Kirvun kirkonkylän Nuorisoseura, (ent. kotipaikka Kirvu)
    puheenjohtaja Riitta Nikulainen, puh. 0400 970 164, riitta.nikulainen(at)gmail.com
  • Nuorisoseura Karjalan Nuoret, Helsinki (ent. kotipaikka Viipuri)
    puheenjohtaja Kaisa Kuusisto, kaisa.kuusisto@gmail.com
    • kansantanssia aikuisille ja lapsille, lasten teatteriryhmä, musiikkitoimintaa lapsille ja aikuisille
  • Tietävälän Nuorisoseura, Orimattila (ent.kotipaikka Kirvu)
    puheenjohtaja Ulla Torila, p.040 747 0531, ulla.torila(at)gmail.com