Paikallisseurat

Saimaan Nuorisoseurat toimii Etelä-Karjalan ja Etelä-Savon maakuntien alueilla. Lisäksi Saimaan Nuorisoseuroihin kuuluu kaksi jäsenseuraa Kymenlaaksossa ja ns.siirtoseuroja, jotka ovat aikanaan siirtyneet rajantakaisesta Karjalalasta nykyiseen Etelä-Suomeen. Jäsenseuroja Saimaan Nuorisoseuroissa on yhteensä ​39, joissa jäseniä on noin 2 500.

Mikkelin Seutu

Heinälahden Nuorisoseura, Mikkeli
puheenjohtaja Veikko Siiskonen, 050 352 9859, veikkonen(at)surffi.fi   

  • liikunta- ja tapahtumatoimintaa

Koirakiven Nuorisoseura, Koirakivi
puheenjohtaja Jari Leppä, puh. 050 511 3041, jari.leppa(at)eduskunta.fi   

  • teatteritoimintaa eri ikäisille, oma kesäteatteri,oma seurantalo

Mikkelin seudun Nuorisoseura
puheenjohtaja Henna Liiri-Turunen, mikkelinseudunnuorisoseura​(at)gmail.com   

  • Luova lava -toimintaa,  yhteistoimintaa Suomen Nuoriso-opiston kanssa

Mäntyharjun Nuorisoseura, Mäntyharju
puheenjohtaja Teuvo Parkkinen, puh. 0400 989 473, parkkinenteuvo(at)gmail.com          

Parkkilan Nuorisoseura, Mikkeli
puheenjohtaja Assi Paunonen, puh. 040 738 8811, assi.paunonen@gmail.com                                                                                                                                                    

  • oma seurantalo

Pertunmaan Nuorisoseurapuheenjohtaja Ritva Argillander, puh. 040 846 2054, argillander.ritva(at)gmail.com      

  • teatteritoimintaa

Porrassalmen Nuorisoseura, Mikkeli
puheenjohtaja Jukka Varpamäki, puh. 045 879 3016, varpamakijukka(at)gmail.com

Ristiinan Nuorisoseurapuheenjohtaja Tanja Puustinen-Kiljunen, puh. 0405312568, tanja.puustinen(at)hotmail.com                                                                                                                                  

  • kesäteatteria Tuuva Teatteri, lasten teatterikerho

Suomenniemen Nuorisoseura, Suomenniemi
puheenjohtaja Ritva Ruhanen, ruhanen.ritu27(at)gmail.com                                                                                          

  • oma seurantalo, teatteritoimintaa

Savonlinnan seutu

Kulennoisten Nuorisoseura, Punkaharju
puheenjohtaja Kalevi Nousiainen, puh. 040 731 7425                                                                                       

  • näytelmäprojekteja, oma seurantalo

Moinsalmen Nuorisoseura Kielo, Savonlinna
puheenjohtaja Teijo Turtiainen, puh. 040 870 1779, teijo.turtiainen(at)outlook.com                                                                                                                                            

  • oma seurantalo

Savonlinnan Nuorisoseura, puheenjohtaja Heli Laukkanen, puh. 040 572 4074, heli.laukkanen21(at)gmail.com

Teatterimylly, Savonlinna puheenjohtaja Mikko Nurmela, puh. 050 436 4202, teatterimylly(at)gmail.com                                                                                                                                          

  • teatteritoimintaa läpivuoden, niin sisäteatteri- kuin kesäteatteriprojekteja

Lappeenrannan seutu

Aholan Nuorisoseura Lappeenranta (Joutseno) Marika Lamberg, puh. 050 583 8791 aholan.nuorisoseura(at)outlook.com                                                                                                                     

  • teatteritoimintaa, oma seurantalo

Heituinlahden Nuorisoseura, Savitaipale
puheenjohtaja Heikki Tiainen, puh. 0500 918 321, heka.tiainen(at)gmail.com,  heituinlahdenns(at)gmail.com                                                                                                                                             

Kangasvarren Nuorisoseura, Luumäki
puheenjohtaja Tuula Honkala, puh. 050 324 0468, tuula.honkala(at)outlook.com                                                   

  • teatteritoimintaa, liikuntaa, Luova lava – toimintaa

Lemin Nuorisoseura, Lemi
puheenjohtaja Jaana Sinkko, 050 358 7072, jaana.sinkko(at)gmail.com                                                                         

  • Tanssi- ja teatteritoimintaa lapsille ja aikuisille, oma seurantalo

Luumäen Kirkonkylän Nuorisoseura, Luumäki   

puheenjohtaja Timo Huuhko, p. 0400 918 723, timo.huuhko(at)pp.inet.fi

Montolan Nuorisoseura, Lappeenranta
puheenjohtaja Kyllikki Vainikka, puh. 050 346 2342, kyllikki.vainikka(at)wippies.com                                                       

Nuorisoseura Harmonikka, Lappeenranta (Joutseno)     

puheenjohtaja ​Iina Sorsa, 0400 317 947, iina_sorsa(at)hotmail.com                                                                  

  • kansantanssitoiminta lapsille, nuorille ja aikuisille

Nuorisoseura Rajan Nuoret, Lappeenranta                                                                                                                  

puheenjohtaja Noora Vento, puh. 050 544 4163, vento.noora(at)rajannuoret.fi                                                                                                                                  

  • kansantanssiryhmiä lapsille, nuorille ja aikuisille, Tempoa tenaviin -toimintaa

Taipalsaaren Nuorisoseura, Taipalsaari
puheenjohtaja Aino Rautio, puh. 0400 784 378, tpsnuorisoseura(at)gmail.com

Välijoen Nuorisoseura Riento ry, Savitaipale
puheenjohtaja ​Jouni Kilpi, puh. 0500 257 173,  jouni_kilpi@luukku.com                                                                 ​​

  • teatteritoimintaa, tapahtumia, lavatanssit kesäsunnuntaisin (Välijoen lava)

Ylämaan Nuorisoseura, Ylämaa
puheenjohtaja Hanna Häkämies, puh. 050 570 5410, h.hakamies(at)luukku.com                                                                                                                                                   

  • miesten salibandy

Imatran seutu

Ihalan Nuorisoseura, Parikkala (ent. kotipaikka Lumivaara)puheenjohtaja Eero Saikkonen, puh. 041 543 8898               

  • Ihalan seudulta kotoisin olevien tapaamiset, kotiseuturetket

Ilmeen Nuorisoseura, Imatra (ent. kotipaikka Rautjärvi)      

puheenjohtaja Minna Nikko puh. 050 592 6086, minna.nikko(at)elisanet.fi

Kuokkalammin Nuorisoseura, Ruokolahti
puheenjohtaja Mirja Henttonen puh. 050 307 9494, mirja.henttonen(at)pp.inet.fi                                                              

Miettilän Nuorisoseura, Rautjärvi
puheenjohtaja Mikko Häyhä, puh. 040 564 5606                                                                                                                  

  • oma seurantalo, kota, pesäpallokenttä

Simpeleen Nuorisoseura, Rautjärvi
puheenjohtaja Päivi Sivenius, puh. 045 180 3386, paivisiv(at)gmail.com                                                                         

  • oma seuratalo

Särkisalmen Nuorisoseura, Parikkala
puheenjohtaja Paula Huikko, puh. 050 541 3787                                                                                                                                                                                       

  • oma seurantalo, paritanssia aikuisille, miesten lentopalloa, lavatansseja kesäkaudella keskiviikkoisin (Kisapirtti)

Uukuniemen Nuorisoseura, Uukuniemi
puheenjohtaja Heli Heikkonen, puh. 040 537 3733, helimheikkonen(at)gmail.com                                                          

  • oma seurantalo

Vuoksenniskan Nuorisoseura, Imatra
puheenjohtaja Timo Mälkiäinen, puh. 0400 556 850, timo.malkiainen(at)pp.inet.fi                                                                                                                                            

  • IRTI-teatteri, jossa teatteritoimintaa kaikenikäisille, kesäteatteria, tanssitoimintaa aikuisille, oma seurantalo

Kymenlaakso

Kuivalan Nuorisoseura, Kouvola (Utti)                 

puheenjohtaja Ari Hännikäinen, puh. 0400 656 488, ​ari.hannikainen1(at)luukku.com                                          

  • teatteritoimintaa, oma seurantalo, peikkopolku

Tirvan Nuorisoseura ry, Kouvola (Tirva)                                                                                                                              

puheenjohtaja Riina Pasi puh. 040 966 7889. Voit ottaa yhteyttä sähköpostitse tirvan.nuorisoseura(at)gmail.com   Seuran puhelin 044 3494 277Löydät meidät myös facebookista                                                                                 

  • Teatteritoimintaa kaiken ikäisille, peuhukerho, liikuntakerhoja, tapahtumatoimintaa, kylällä seurantaloTutustu monipuoliseen toimintaamme TÄSTÄ

Siirtoseurat

Haparaisten Nuorisoseura, Lempäälä (ent. kotipaikka Sakkola)     

puheenjohtaja Heli Rintala, puh. 040 834 0004, heli.ruu(at)gmail.com

Humalaisten Nuorisoseura Alku, Koski tl (ent. kotipaikka Räisälä)

puheenjohtaja ​Teemu Koski, teemu.koski(at)koskenbetonielementti.fi

Kirvun kirkonkylän Nuorisoseura, (ent. kotipaikka Kirvu)    

puheenjohtaja Riitta Nikulainen, puh. 0400 970 164, riitta.nikulainen(at)gmail.com

Nuorisoseura Karjalan Nuoret, Helsinki (ent. kotipaikka Viipuri)   

puheenjohtaja Pirkko Koivunen, puh. 040 360 9325, pirkko.k.koivunen@gmail.com                                                                                                                                               

  • kansantanssia aikuisille ja lapsille, lasten teatteriryhmät, musiikkitoimintaa lapsille ja aikuisille, FolkJam, Tempoa tenaviin

Tietävälän Nuorisoseura, Orimattila (ent.kotipaikka Kirvu)    

puheenjohtaja Ulla Torila, p.040 747 0531, ulla.torila(at)gmail.com