Paikallisseurat

Saimaan Nuorisoseurat toimii Etelä-Karjalan ja Etelä-Savon maakuntien alueilla. Lisäksi Saimaan Nuorisoseuroihin kuuluu kaksi jäsenseuraa Kymenlaaksossa ja ns.siirtoseuroja, jotka ovat aikanaan siirtyneet rajantakaisesta Karjalalasta nykyiseen Etelä-Suomeen. Jäsenseuroja Saimaan Nuorisoseuroissa on yhteensä ​39, joissa jäseniä on noin 2 500.

Mikkelin Seutu

  • Heinälahden Nuorisoseura, Mikkeli
    puheenjohtaja Veikko Siiskonen, 050 352 9859, veikkonen(at)surffi.fi
    • liikunta- ja tapahtumatoimintaa
  • Koirakiven Nuorisoseura, Koirakivi
    puheenjohtaja Jari Leppä, puh. 050 511 3041, jari.leppa(at)eduskunta.fi
    • teatteritoimintaa eri ikäisille, oma kesäteatteri, oma seurantalo
  • Mikkelin seudun Nuorisoseura
    ​puheenjohtaja Henna Liiri-Turunen, mikkelinseudunnuorisoseura​(at)gmail.com
    • yhteistoimintaa Suomen Nuoriso-opiston kanssa
  • Mäntyharjun Nuorisoseura, Mäntyharju
    puheenjohtaja Teuvo Parkkinen, puh. 0400 989 473, parkkinenteuvo(at)gmail.com
  • Parkkilan Nuorisoseura, Mikkeli
    puheenjohtaja Timo Parkkinen, puh. 0400 331 393, tmparkkinen(at)gmail.com
    • oma seurantalo
  • Pertunmaan Nuorisoseurapuheenjohtaja Ritva Argillander, puh. 040 846 2054, argillander.ritva(at)gmail.com
    • teatteritoimintaa aikuisille
  • Porrassalmen Nuorisoseura, Mikkeli
    puheenjohtaja Jukka Varpamäki, puh. 045 879 3016, varpamakijukka(at)gmail.com
  • Ristiinan Nuorisoseurapuheenjohtaja Tanja Puustinen-Kiljunen, puh. 0405312568, tanja.puustinen(at)hotmail.com
    • kesäteatteria Tuuva Teatteri, lasten teatterikerho
  • Suomenniemen Nuorisoseura, Suomenniemi
    puheenjohtaja Ritva Ruhanen, ruhanen.ritu27(at)gmail.com
    • oma seurantalo, teatteritoimintaa

Savonlinnan seutu

  • Kulennoisten Nuorisoseura, Punkaharju
    puheenjohtaja Kalevi Nousiainen, puh. 040 731 7425
    • näytelmäprojekteja, oma seurantalo
  • Moinsalmen Nuorisoseura Kielo, Savonlinna
    puheenjohtaja Teijo Turtiainen, puh. 040 870 1779, teijo.turtiainen(at)outlook.com
    • oma seurantalo
  • Savonlinnan Nuorisoseura, puheenjohtaja Heli Laukkanen, puh. 040 572 4074, heli.laukkanen21(at)gmail.com
  • Teatterimylly, Savonlinna
    puheenjohtaja Mikko Nurmela, puh. 050 436 4202, teatterimylly(at)gmail.com
    • teatteritoimintaa läpivuoden, niin sisäteatteri- kuin kesäteatteriprojekteja

Lappeenrannan seutu

  • Aholan Nuorisoseura Lappeenranta (Joutseno)
    Ville Suhonen, puh. 040 701 3089, aholan.nuorisoseura(at)outlook.com
    • teatteritoimintaa, oma seurantalo
  • Heituinlahden Nuorisoseura, Savitaipale
    puheenjohtaja Heikki Tiainen, puh. 0500 918 321, heikki.tiainen(at)gmail.com, sihteeri Kaarina Kilpi, heituinlahdenns(at)gmail.com
  • Kangasvarren Nuorisoseura, Luumäki
    puheenjohtaja Tuula Honkala, puh. 050 324 0468, tuula.honkala(at)outlook.com
    • teatteritoimintaa, liikuntaa, Luova lava - toimintaa
  • Lemin Nuorisoseura, Lemi
    puheenjohtaja Jaana Sinkko, 050 358 7072, jaana.sinkko(at)gmail.com
    • Teatteritoimintaa lapsille ja aikuisille, oma seurantalo
  • Luumäen Kirkonkylän Nuorisoseura, Luumäki
    puheenjohtaja Timo Huuhko, p. 0400 918 723, timo.huuhko(at)pp.inet.fi
  • Montolan Nuorisoseura, Lappeenranta
    puheenjohtaja Kyllikki Vainikka, puh. 050 346 2342, kyllikki.vainikka(at)wippies.com
  • Nuorisoseura Harmonikka, Lappeenranta (Joutseno)
    puheenjohtaja ​Iina Sorsa, 0400 317 947, iina_sorsa(at)hotmail.com
    • kansantanssitoiminta lapsille ja aikuisille
  • Nuorisoseura Rajan Nuoret, Lappeenranta
    puheenjohtaja Noora Vento, puh. 050 544 4163, vento.noora(at)gmail.com
    • kansantanssiryhmiä lapsille, nuorille ja aikuisille, Tempoa tenaviin -toimintaa
  • Taipalsaaren Nuorisoseura, Taipalsaari
    puheenjohtaja Aino Rautio, puh. 0400 784 378, tpsnuorisoseura(at)gmail.com
  • Välijoen Nuorisoseura Riento ry, Savitaipale
    puheenjohtaja ​Ismo Tuhkalainen, 044 270 3238, ismo.tuhkalainen(at)gmail.com
    • ​​teatteritoimintaa, tapahtumia, lavatanssit kesäsunnuntaisin
  • Ylämaan Nuorisoseura, Ylämaa
    puheenjohtaja Hanna Häkämies, puh. 050 570 5410, h.hakamies(at)luukku.com
    • ​miesten salibandy

Imatran seutu

  • Ihalan Nuorisoseura, Parikkala (ent. kotipaikka Lumivaara)
    puheenjohtaja Eero Saikkonen, puh. 041 543 8898
    • Ihalan seudulta kotoisin olevien tapaamiset, kotiseuturetket
  • Ilmeen Nuorisoseura, Imatra (ent. kotipaikka Rautjärvi)
    puheenjohtaja Minna Nikko puh. 050 592 6086, minna.nikko(at)elisanet.fi
  • Kuokkalammin Nuorisoseura, Imatra
    puheenjohtaja Mirja Henttonen puh. 050 307 9494, mirja.henttonen(at)pp.inet.fi
  • Miettilän Nuorisoseura, Rautjärvi
    puheenjohtaja Mikko Häyhä, puh. 040 564 5606
    • oma seurantalo
  • Simpeleen Nuorisoseura, Rautjärvi
    puheenjohtaja Päivi Sivenius, puh. 045 180 3386
    paivisiv(at)gmail.com
    • oma seuratalo, lasten ilmaisutaidonkerho
  • Särkisalmen Nuorisoseura, Parikkala
    puheenjohtaja Paula Huikko, puh. 050 541 3787
    • oma seurantalo, paritanssia aikuisille, miesten lentopalloa, lavatansseja kesäkaudella (Kisapirtti)
  • Uukuniemen Nuorisoseura, Uukuniemi
    puheenjohtaja Heli Heikkonen, puh. 040 537 3733, helimheikkonen(at)gmail.com
    • oma seurantalo
  • Vuoksenniskan Nuorisoseura, Imatra
    puheenjohtaja Timo Mälkiäinen, puh. 0400 556 850, timo.malkiainen(at)pp.inet.fi
    • IRTI-teatteri, jossa teatteritoimintaa kaikenikäisille, kesäteatteria, tanssitoimintaa aikuisille, oma seurantalo

Kymenlaakso

  • Kuivalan Nuorisoseura, Kouvola (Utti)
    puheenjohtaja Ari Hännikäinen, puh. 0400 656 488, ​ari.hannikainen1(at)luukku.com
    • teatteritoimintaa, oma seurantalo
  • Tirvan Nuorisoseura ry, Tirva
    puheenjohtaja Päivi Korhonen, p. 040 592 2792, varapuheenjohtaja Arja Siekkeli p. 040 741 9929.
    Voit ottaa yhteyttä sähköpostitse tirvan.nuorisoseura(at)gmail.com
    Seuran puhelin 044 3494 277
    Löydät meidät myös facebookista
    • Teatteritoimintaa kaiken ikäisille, peuhukerho, liikuntakerhoja, tapahtumatoimintaa, kylällä seurantalo
      Tutustu monipuoliseen toimintaamme TÄSTÄ

Siirtoseurat

  • Haparaisten Nuorisoseura, Lempäälä (ent. kotipaikka Sakkola)
    puheenjohtaja Heli Rintala, puh. 040 834 0004, heli.ruu(at)gmail.com
  • Humalaisten Nuorisoseura Alku, Koski tl (ent. kotipaikka Räisälä)
    puheenjohtaja ​Teemu Koski, teemu.koski(at)koskenbetonielementti.fi
  • Kirvun kirkonkylän Nuorisoseura, (ent. kotipaikka Kirvu)
    puheenjohtaja Riitta Nikulainen, puh. 0400 970 164, riitta.nikulainen(at)gmail.com
  • Nuorisoseura Karjalan Nuoret, Helsinki (ent. kotipaikka Viipuri)
    puheenjohtaja Sini Hirvonen, puh. 044 329 9481, sini.s.hirvonen(at)gmail.com
    • kansantanssia aikuisille ja lapsille, lasten teatteriryhmä, musiikkitoimintaa lapsille ja aikuisille
  • Tietävälän Nuorisoseura, Orimattila (ent.kotipaikka Kirvu)
    puheenjohtaja Ulla Torila, p.040 747 0531, ulla.torila(at)gmail.com